Grafický editor zabezpečovacího zařízení pro železnici

bakalářská práce, 2010/2011

Authoři:

Klíčová slova:

XML; železnice; generátor; zabezpečovací zařízení

Popis:

Práce se zabývá vytvořením grafického editoru topologie staničního zabezpečovacího zařízení. Topologii zabezpečovacích komponent zachycenou v diagramu a jejich vlastnosti je schopný zapsat do strukturovaného souboru formátu XML dle definice v diplomové práci Ing. Pavla Víta[9].

Program je napsán v jazyce Java s rozšířením Swing.

Úvod:

Práce vytváří grafické rozhraní pro sestavení topologie staničních zabezpečovacích prvků a zobrazuje vazby mezi jednotlivými komponentami. Výsledný soubor musí být kompatibilní se strukturou definičního souboru formátu XSD z předchozí diplomové práce, potažmo s vstupem generátoru.

Práce je implementována v jazyku Java. Jde o objektově orientovaný, interpretovaný jazyk. Interpretovaný je proto, že využívá instrukce metajazyka pro virtuální stroj, do kterých se vytvořený program zkompiluje. Tato množina instrukcí je na cílovém počítači překládána do pseudo-strojového kódu interpretovaného při běhu programu. Díky této metodice podporuje většinu dnes běžně dostupných operačních systémů pro stolní počítače. Java tedy zaručuje platformní nezávislost.

Výsledky:

Tento editor je zjednodušením vytváření vstupního souboru formátu XML do generátoru ze zmíněné diplomové práce.

Výsledkem práce je vytvoření prostředku pro tvorbu korektního výstupního XML souboru generátor a zároveň přidává uživatelskou přívětivost a přehlednost grafického editoru. K vizualizaci topologie staničního zabezpečovacího zařízení se využívá grafického rozložení prvků do diagramu. S tímto diagramem může uživatel jednoduše pracovat. Lze měnit topologii, přidávat nové prvky, ukládat a načítat stavy diagramu. Pro zpříjemnění práce byla přidána funkce skupinového pohybu grafických objektů.

Rozšíření je možné úpravou zdrojových souborů editoru. Možným pokračováním by mohla být implementace dynamického vytváření nových komponent zabezpečovacího zařízení. Uživatel by si zvolil výstupní body a jejich brány a navrhl strukturu, kterou má komponenta generovat. Poté by komponentu mohl používat v editoru.

Obrázky:

Obr.1: základní struktura jednoduchého nádraží Obr.2: pracovní prostředí aplikace
Obr.3: ukázka práce s programem - editace Obr.4: implementovaná ukázka složitějšího nádraží

Ke stažení:

Umístění:

Práce je umístěna v archivu FEL ČVUT.


V Praze, 12. 11. 2012
Pavel Vít